Strona Główna Szkoła w Dobranowicach
PDF Drukuj Email
Wpisany przez mgr Bożena Bezdyk   
Spis treści
Szkoła w Dobranowicach
Szkoła Ludowa w latach 1914 - 1950
Szkoła w latach 1950 - 1975
Działalność placówki w latach 1975 - 1988
Dzieje szkoły w latach 1988 - 2002
Rok Szkolny 1997/1998
Wszystkie strony

1. Rys historyczny dotyczący dziejów wsi i powstania szkoły w Dobranowicach.

Dobranowice to wieś licząca około 500 mieszkańców odległa o 8 km na południowy wschód od centrum powiatowego miasteczka - Wieliczki. Wioski graniczące bezpośrednio z Dobranowicami to: Grajów, Hucisko, Sułów.
Historia Dobranowic liczy co najmniej 700 lat.
W odległej przeszłości wieś stanowiła własność kościelną, później szlachecką. Uwłaszczenie wsi w połowie XIX wieku spowodowało, że chłopi gospodarujący na własnych gospodarstwach cenią przede wszystkim ziemię. Pracując "na swoim" stają się bardziej aktywni, zaradni, przebiegli. Uczą się kalkulować, pragną zdobywać wiedzę rolniczą.
W Dobranowicach żyło wiele rodzin chłopskich, ale jedna z nich - rodzina Kucharskich jest przykładem zmian jakie zaczęły zachodzić w tamtych czasach na wsi galicyjskiej. Z rodziny tej wywodzi się Wojciech Kucharski (1808-1883), niepiśmienny gospodarz, który w ciągu swego bardzo pracowitego życia dorobił się znacznego, jak na owe czasy, majątku i przeznaczył go w swoim testamencie na założenie i utrzymanie Szkoły Ludowej w Dobranowicach.
Należy pamiętać, że okres życia Wojciecha Kucharskiego przypada na okres niewoli, gdy Polska nie istniała jako państwo i nie miała możliwości rozwijania polityki oświatowej. Jednak w zaborze austriackim Polacy mieli większe możliwości działania na rzecz Polskiej Oświaty niż w innych zaborach.
W 1866 roku powstała we Lwowie Rada Szkolna Krajowa, która sprawowała opiekę nad szkolnictwem ludowym i częściowo średnim. W 1867r. Sejm Galicyjski zatwierdził ustawę o języku wykładowym w szkolnictwie ludowym i średnim, w myśl której ten, kto łoży na utrzymanie szkoły, decyduje o tym, w jakim języku będą uczyć się dzieci. W ten sposób stworzono dzieciom polskim możliwość nauczania w języku ojczystym. Rada Szkolna Krajowa dążyła do rozbudowy sieci szkół ludowych w celu realizacji obowiązku powszechnego nauczania (6-letni obowiązek szkolny ustanowiono od 1873 r.) i likwidacji analfabetyzmu, który w Galicji wynosił w tamtym czasie około 40%. Jednakże brak funduszy oraz późniejsza polityka kół konserwatywnych ograniczająca dostęp do szkół młodzieży wiejskiej, skutecznie hamowały postęp oświatowy. W tych warunkach społeczno-politycznych fundacja niepiśmiennego chłopa nabiera jeszcze większego znaczenia. Wojciech Kucharski - "niepiśmienny" ale śmiały chłop stworzył podwaliny oświaty we wsi Dobranowice i tym samym zapisał się chwalebnie w historii Dobranowic i pamięci mieszkańców. Testament Wojciecha Kucharskiego został spisany w 1883 roku, jednak do jego realizacji doszło dopiero po 30 latach. Kucharski zażyczył sobie w testamencie, aby w zamian za bezpłatne dzierżawienie gruntów szkolnych, szkołę prowadziły Siostry Felicjanki. Wola Wojciecha Kucharskiego została spełniona i w dniu 01.09.1914r. rozpoczyna swoją działalność w Dobranowicach Szkoła Ludowa, należąca do okręgu szkolnego Wieliczki, prowadzona przez Siostry Felicjanki, zamieszkujące w pobliskim klasztorze.
Budynek szkolny, który wtedy powstał, przylega bezpośrednio do ściany niedużego kościółka. Szkoła dysponuje dwoma większymi salami dydaktycznymi ( każda po 48m2 ) i trzema mniejszymi pomieszczeniami ( 12m2 , 22m2, 24m2 ). Jedno z mniejszych pomieszczeń stanowi gabinet kierownika szkoły a dwa pozostałe są wykorzystane również na cele dydaktyczne. Budynek został tak usytuowany, że okna trzech sal wychodzą na południe a dwóch na północ. Strefę komunikacyjną zapewnia niewielki korytarz i obszerniejszy przedsionek z boku budynku, pełniący także rolę szatni.
Szkoła posiada również obszerny strych, pełniący rolę magazynu na który prowadzą nieduże, drewniane, kręte schody. Do pomieszczeń gospodarczych należą także piwnice, w których składuje się np. węgiel na zimę i drzewo na podpałkę. Wszystkie sale lekcyjne są ogrzewane przez duże kaflowe piece na węgiel.
W miarę upływu lat przybywa uczniów, w szkole staje się ciasno i dlatego siostry Felicjanki dodatkowo udostępniają później na cele dydaktyczne dużą salę w pobliskim klasztorze. 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Copyright © 2012 DOBRANOWICE.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszystkie materiały na tej stronie, w tym zdjęcia sa chronione prawami autorskimi i stanowią wyłączną włsność autora strony oraz osób które udzieliły zezwolenia na wykorzystanie ich wizerunku. Zabrania sie kopiowania, reprodukowania, publikowania, umieszczania w Internecie, przesyłania, transmitowania, rozpowszechniania i/lub modyfikowania zdjęc. Jakiekolwiek wykorzystanie dowolnego z materiałów jest pogwałceniem własności intelektualnej i jest niniejszym zabronione.

BRAMY, ROLETY, OGRODZENIA
Reklama

Slide1 Slide2 Slide3 Slide4 Slide5 Slide6 Slide7 Slide8

Slide1 Slide2 Slide3 Slide4 Slide5 Slide6 Slide7

Slide1 Slide2 Slide3 Slide4 Slide5

Galerie

on line

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 

Twoje IP i Host

IP : 23.22.206.103
Host: ec2-23-22-206-103.compute-1.amazonaws.com

Statystyki

Użytkowników : 30
Artykułów : 168
Zakładki : 46
Odsłon : 763466